Nem mindegy, hogy milyen minőségű és fűtőrétékű tűzifát vásárolsz azért, hogy a téli időszakban megfelelően felfűtsd a házadat. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk neked mindent, amit a tűzifa választáshoz érdemes tudnod, sőt: segítünk elkerülni a csalókat.

 

Amit semmiképpen ne tégy: aranyszabályok

Azért írjuk a cikk leglejére, mert szerintünk ez a legfontosabb. Ne vásárolj tűzifát ellenőrizetlen helyről. Semmiképpen ne vegyél például „kilóra, mázsára” fát egy autó platójáról. Az ilyen fa eredete nem tisztázott, szinte biztos, hogy ezévi vágást kapsz (ezért vizes lesz a fa) harmadrészt azt sem tudod majd biztosan, hogy milyen fát vettél (a fenyő akár tönkre is teheti a kandallódat, kazánodat).

Arról nem is beszélve, hogy el kell hinned, hogy (például) 7 mázsa fát vettél, hiszen nem fogod tudni lemérni. És ha csak 10%-kal csaptak be, máris 6,3 mázsát vettél.

 

Ne dőlj be ezeknek a trükköknek

Összeszedünk néhány olyan „ócska” tisztességtelen „fakereskedői” trükköt, amivel a mai napig próbálkoznak néhányan.

A tisztességtelen kereskedők egyik alaptrükkje, hogy kitalálnak egy olyan szállítási határidőt (úgy kérdeznek, hogy te magad fogod megmondani mikor van csak a nagyi, vagy a gyerek itthon) amikor egy gyámoltalanabb családtagod lesz otthon. A nagyi nem fogja lemérni a fát, vitatkozni sem fog 3 nagydarab „fakereskedő” sráccal. Átveszi amit kap, te meg utólag veszed észre, hogy kevesebb.

Az is jól bevált trükk, hogy a szállításkor 1000-2000 forinttal többet fog elkéri a fáért, mint mondta. Ezzel éppen azt az árelőnyt veszted el amiért vele beszélted meg.

Az egyik legtisztességtelenebb trükközés az, amikor nem azt a fát kapod amit megbeszéltél (minden fának más ára és más fűtőértéke van, és őszintén: te meg tudod különböztetni a tölgyet a bükktől?). De az is bevett trükk, hogy a szállításért elkérnek pár ezer forintot. Pedig eddig ingyenes volt.

Oké, ezt már tudjuk, hogyan ne vásárolj fát, de akkor hogyan vásárolj?

 

Az alapok

Képzeld el, hogy bemész egy boltba, és látsz 3 féle téliszalámit. Az egyikre az van kiírva, hogy 1 kiló 6000 forint. A másikra az, hogy a rúd, amit éppen látsz 4200 forint. A harmadik meg 7 dekára írja a 459 forintot. Nem könnyű eldönteni azt, hogy melyik éri meg a legjobban, igaz? Ugyanez történik a tűzifánál is.

Általában kalodában vásárolsz tűzifát. Ha a kaloda négyzetes (kocka) alakú akkor valószínűleg 1*1*1 méteres ami 1 köbméternyi fa (igazából ez 0,8-0,9 mert van közte levegő, de ne kukacoskodjunk).

Ha inkább téglatest alakú akkor valószínűleg erdei köbméter a fa ami 1*1*1,7 méteres, ami 1,7 köbméternyi fa (értelemszerűen ez 1,5-1,6 a levegő miatt). Ezért különböző az ára.

Fontos tehát, hogy semmiképpen ne „darabra” vedd meg a kalodákat, hiszen 5 darab (egyébként ilyeneket a hiper és szupermarketeknél, és a barkácsáruházaknál látsz) 1 köbméteres kaloda kevesebb, mint 3 darab (általában a tüzépeken, vagy erdészetekből kapható) erdei köbméteres kaloda, hiszen az 3*1,7 köbméter azaz 5,1 köbméternyi

 

Hagyd pihenni, száradni a fát.

Ha teheted előre vásárolj, egy évig hagyd pihenni, száradni a fádat. Mondjuk, hogy 3 köbméternyi fát fogsz elfűteni egy tél alatt. (Ugye ez vagy 3 barkácsáruháznyi kaloda, vagy 2 erdei köbméter).

Akkor a legelső télen vegyél kétszer ennyit, így a fa fele megmarad. A megmaradt fa jövőre sokkal szárazabb lesz, jobb lesz a fűtőértéke, nem kormol. Jövőre már elég lesz „egy télnyi” fát venned (azt is elrakod pihenni) és felhasználod a tavalyit, és így tovább. Ha eszerint vásárolsz, akkor mindig kétszer annyi fád van, mint amennyi kell, és mindig van olyan fád amelyik tavaly óta szárad, ezért kitűnő tűzifa.

Még van egy fontos tanácsunk: nagyon figyelj oda, hogy a fát mekkorára hasították, ne járj úgy, hogy nem fér be a kandallódba / kályhádba / kazánodba. Általában 30-33 centisekre vágják a fákat.

 

Milyen fát vegyél?

Mindenképpen kemény fát, az ideális: az akác, a bükk, és a tölgy (esetleg a cser). Kifejezetten elkerülendő a fenyő (a fenyő puhafa, tele van faggyúval, kormoz, és maximum 2 év alatt brutális károkat okoz a kéményedben). Persze, legjobban a fa fűtőértéke számít. Összeszedtük a top 3 tűzifát.

 

1: A tölgyfa

Ha teheted tölgyfát vásárolj. A tölgyfának a legmagasabb a fűtőértéke, de rá különösen igaz, hogy érdemes akár egy évet (de egy nyarat biztosan) állni hagyni, hogy a lehető legjobban kiszáradjon. Minél jobban kiszáradt, annál magasabb a fűtőértéke, szinte hamumentesen, nagyon lassan ég.

 

2: A bükkfa

A bükkfa fűtőértéke magas, de a bükkfa kicsit kényesebb, mert befülledhet.  Ez akkor fordulhat elő, ha nedvesen érkezik, és melegben tárolod, olyan helyen, ahol nincs jó szellőzés. A befülledés nem nagy gond, de jobb elkerülni azzal, hogy a bükkfát eleve szellősebb helyre rakod. A bükkfa – ha vizes – akkor nehezen gyullad be, szárazon viszont sokáig, és egyenletesen hamu is alig marad utána.

 

3: Az akác

Az akác azért kedvelt, mert nagyon könnyen gyullad, egyenletes lánggal ég, és a fűtőértéke is magas. Attól sem kell tartani, hogy befülled. Előnye, hogy vizesen is könnyen begyullad.

Tűzifát rendelnél? Keress minket, ne az utolsó pillanatban gondoskodj a fádról. Garantáltan tökéletes minőségű tűzifával várunk.