„Akkor jövő hétre kellene 5 köbméter kulékavics”- mondja neked a szakember. Ha eddig még soha nem foglalkoztál a kavicsokkal akkor nem biztos, hogy tudni fogod mihez kell a kulékavics, és pontosan mi is az. Lehet, hogy az sem lesz egyértelmű, hogy honnan szerezd be, és miért pont arra van szükséged? Ebből a cikkből mindent megtudsz a kavicsokról: íme a nagy kavicskörkép.

 

Egyáltalán mi a kavics?

Kezdjük egy személyes történettel: amikor életemben először kavicsot kellett vennem, kétségbeestem. Bevallom, hogy fogalmam nem volt arról, hogy egyáltalán honnan kell kavicsot rendelnem. A barkácsáruházból? van olyan, hogy kőtelep? vagy menjek egyenesen a bányába? Milyen kavics is kell?  Ha nincs olyan, amit mondtak, jó lesz másfajta is? Egyáltalán melyik kavics mire való? Megannyi kérdés, amit nem tudtam megválaszolni.

Azért, hogy te ne járj úgy mint én egy cikkbe gyűjtöttünk neked minden fontos információt amit a kavicsokról tudnod kell.  Kezdjük azzal, hogy mi a kavics.

Hivatalosan a kavics leginkább kvarcból és kvarcitból álló, üledékes kőzet. Az építőiparban a 4 milliméternél nagyobb átmérőjű ilyen termékeket nevezzük kavicsnak. Egyébként a kavics a természetben leginkább homokkal együtt fordul elő, víz közelben, és bányásszák. A kavicsnak rengeteg fajtája van: van belőle olyan amelyik a betonhoz kell, mások díszkavicsok. Nézzük előbb a díszkavicsokat.

 

A díszkavics

A díszkavicsok  esztétikusak –  sok esetben csiszolják őket, van, hogy önmagukban színezik – ezért ezek a kavicsok díszítésre valók. Szinte bárhol fel lehet őket használni. A lakberendezési magazinok (és honlapok) milliónyi szuper fotón mutatják be azt, ahogy a díszkavicsok feldobják a kertedet, csodaszép utakat lehet belőlük készíteni, de ha van elég türelmed (és sok mosott osztályozott kavicsod) akkor akár falra is ragaszthatod, vagy különböző formákat rakhatsz ki a segítségükkel. Ma már az sem meglepő, ha kavicsberakás van a lakásodon, házadon belül valahol, sőt a minimalista házaknál előfordul, hogy bent a házban is használnak kavicsot díszítésre.

 A díszkavicsok számtalan színben és méretben fordulnak elő. Méret alapján szokták osztályozni: a díszkavics lehet 4-8, 8-16, 16-32 és 24-40 milliméteres méretű. (Az ennél nagyobbakat már díszkőnek hívják)

A nagyobb méretű díszkavics pedig lehet kertek dekorációs eleme, a jóval nagyobbakat gyakran használjuk sziklakertekhez. A kavics egyébként nagyszerű vízelvezető is.

Díszkavicsot többféle kiszerelésben lehet kapni: vehetsz belőle zsákokkal, vagy akár köbméterre is, de vannak olyan (igaz azok inkább kövek hasított sziklák) melyeket kilóra tudsz megvenni.

 

A kulékavics

A kulékavics tulajdonképpen sima kavics. A mérete szerint tudjuk osztályozni, és az meg is határozza azt, hogy mire való.

Gyöngykavicsnak azt a kavicsot nevezzük amelyik 4-8 milliméteres. A gyöngykavics áll legközelebb ahhoz, amit nyáron a Duna parton a lábad alatt találsz, ezért a gyöngykavicsot hívják folyami kavicsnak is. Általában gömbölyű, legtöbbször „kavicsszínű” azaz barna, bézs, esetleg sötétebb barna. Lehet, hogy évmilliókig mosta a víz, ezért kerek, ami miatt alkalmas kertekbe is, mert sem a gyerek, sem a te, sem pedig a háziállataid mancsát nem sérti meg. A kulékavics kiemelkedően jó vízelvezető, ezért sokszor alkalmazzák árkokban, szivárgókban, csatornákban vagy olyan talajrészeken borításként, ahol gondot okozhat a felgyülemlett esővíz. A kavicsággyal ezt meg lehet oldani mert az egymás mellett lazán elhelyezkedő szemek között könnyen lecsepegnek a vízcseppek, a gyorsan lehulló csapadékot is képes hamar és akadálytalanul elvezetni. Sokszor láthatjuk emiatt épületfalak lábazata mellett vékony, ám mélyre ásott sávokban abból a célból, hogy az esővíz ne gyűljön össze a fal mellett, és ne tudja károsítani a szerkezetet.

A 8-16 milliméteres kavics egy mérettel a gyöngykavics felett van. Szinte bármire felhasználható amire a kertedben szükség van. Lehet dísznek, kerti tavak aljába, de megvédheted vele a házadat vagy bármit, esőfelverődés ellen.

Ennél eggyel nagyobb méretű a 16-32 milliméteres mosott kavics. Igazából ugyanarra való amint a többi: ezzel a kaviccsal is lehet díszíteni, alkalmazzák kertekben például növények mellé „kavicságynak” és tulajdonképpen oda teszed, és ott használod, ahol szeretnéd.

A következő kategória a 24-40 milliméteres kavics. Nem meglepő módon ugyanarra lehet használni amint a többit. 4 centis legnagyobb méretű kavics fölött ezt a fajta kavicsot már nem használjuk.

 

A murva

Mi különválasztjuk a kulékavicstól, és a díszkavicstól is a murvát. A murva általában nem kerek, éles szegélyei vannak, viszont a megnyugtató színe, miatt csodálatos díszítőeleme a házadnak, kertednek.

 

A sóder

A sódert sokan összekeverik a kaviccsal, pedig a kettő nem ugyanaz. A sóder tulajdonképpen talaj, amiben rengeteg apró kő van. Kitűnő vízszűrő, és a beton alapanyaga. Sóderből (ahogy kavicsból) is többféle van, több méretben tudod megrendelni.

Hogy neked milyen sóderre van szükséged, az attól függ, hogy milyen vastag betont akarsz majd készíteni: a 0-8 milliméteres sódert inkább térkövezéshez, vakoláshoz használjuk. A 0-16 millimétereset aljzatbeton készítéshez, vagy betonkoszorúhoz, esetleg keskenyebb zsalukövekhez kitűnő míg a 0-24-es sódert járdához, kerítésalaphoz, kocsibeállóhoz, házalaphoz használjuk.

 

Nem tudod pontosan milyen kavicsra van szükséged? Kattints ide, és segítünk megtalálni, amit keresel.